Strona domowa Tenga


Spis treści


Wprowadzenie

Jeśli znane Ci są dzieła J.R.R. Tolkiena „Władca pierścieni”, „Silmarillion” lub inne, to być może znasz również Tengwar – pismo wynalezione przez mistrza Tolkiena do zapisu pierwotnie mowy Elfów z Amanu, a później właściwie wszystkich języków Śródziemia.

Teng powstał jako ułatwienie dla użytkowników tengwarowych fontów komputerowych zgodnych z mapowaniem Daniela S. Smitha. Konkretnie – Teng transkrybuje tekst zapisany alfabetem łacińskim w danym języku (program NIE DOKONUJE TŁUMACZENIA JĘZYKÓW) na odpowiadający mu zapis Tengwarem według mapowania Smitha.

W edytorze tekstu taki zapis wygląda na ciąg przypadkowych znaków, trudny do odczytania lub wpisania z klawiatury. Dopiero po zmianie fontu na odpowiedni tengwarowy wynik transkrypcji staje się czytelny.

Nieczytelna forma zapisu tengwarowego wyświetlanego normalnym pismem nie wynika z błędów w fontach tengwarowych ani ze złośliwości twórców, ale z konstrukcji samego Tengwaru, w którym dany znak niekoniecznie ma odpowiednik (a jeśli ma – to niekoniecznie taki sam) w zapisach łacińskich różnych języków. Więcej o tym można doczytać pod adresami:

Teng jest programem open source, objętym powszechną licencją GNU GPL. Możesz się zdziwić, ale w przeciwieństwie do większości programów tego typu Teng jest pisany w Pascalu, a konkretnie w jego nowoczesnej wersji – ObjectPascalu, rozpowszechnionym dzięki Delphi, a ostatnio wspieranym również przez FreePascala.

„Silnik” Tenga – OTTE – może być bez zmian używany pod Delphi lub FPC. Jedynie kod odpowiedzialny za przekształcenia znaków zależnie od używanego kodowania siłą rzeczy zależy od używanego systemu – odpowiednia wersja jest dostarczana wraz ze źródłami.

Niestety, należy liczyć się z wiekiem programu – ostatnie zmiany wprowadzono w nim ok. roku 2005, i nie rozwijam go dalej, z braku czasu i potrzeby. Podstawowym problemem jest brak obsługi Unikodu; program działa tylko z jednobajtowymi stronami kodowymi. Obecnie (rok 2010) to anachronizm, który może utrudniać użycie.


Najnowsze wersje Tenga

Jeśli chcesz umieścić na swojej stronie Tenga do ściągnięcia, to podaj odnośniki do tych linków:

Dostępna jest także historia wydań Tenga dla Windows i Linuksa razem ze szczegółowymi opisami zmian w każdej wersji.

Uwaga dla posiadaczy systemów Windows: istnieje kilka doskonałych programów do transkrypcji napisanych pod ten system, które generalnie oparte są na silniku Narmacil. Jeśli posiadasz taki program, znasz jego możliwości i w związku z tym odpycha Cię prostacki interfejs WinTenga, to istnieje lepsze wyjście: Narmacil zwykle dostarczany jest w postaci osobnego pliku tengwar.dll - należy go znaleźć, zrobić jego kopię zapasową i podstawić w jego miejsce odpowiednio spreparowaną wersję OTTE dla YATTa. Niestety, to rozwiązanie nie obsługuje plików TMF. Na dodatek jest cały czas niedopracowane, czyli mogą się zdarzać błędy wykonania.


Copyright © by Michał „miszka” Nowakowski, Gdańsk, 2010